Cast and Crew
 

Bottle Rocket (1996) 
Directed by 
Wes Anderson 
Writing credits (in credits order) 
Owen Wilson (written by) (as Owen C. Wilson) & 
Wes Anderson (written by) 
Cast (in credits order) 
Luke Wilson .... Anthony Adams 
Owen Wilson .... Dignan (as Owen C. Wilson) 
Ned Dowd .... Dr. Nichols 
Shea Fowler .... Grace 
Haley Miller (I) .... Bernice 
Robert Musgrave .... Bob Maplethorpe 
Andrew Wilson (III) .... Future Man 
Brian Tenenbaum .... H. Clay Murchison 
Jenni Tooley .... Stacy Sinclair 
Temple Nash .... Temple 
Dipak Pallana .... Bookstore Employee 
Darryl Cox .... Bookstore Manager 
Stephen Dignan .... Rob 
Lumi Cavazos .... Inez 
Julie Mayfield .... Wife in Motel Room 
Don Phillips Jr. .... Husband in Motel Room 
Anna Cifuentes .... Carmen 
Donny Caicedo .... Rocky 
Melinda Renna .... Anita 
Richard Reyes .... Man in Bar 
Julio Cedillo .... Man Outside Bar 
Jim Ponds .... Applejack 
James Caan .... Mr. Henry 
Tak Kubota .... Rowboat 
Kumar Pallana .... Kumar 
Haskell Craver .... Jackson 
Jill Parker-Jones .... Motel Manager 
Nena Smarz .... Maid 
Héctor García (I) .... Freezer Guy #1 
Daniel R. Padgett .... Freezer Guy #2 
Russell Towery .... Cop #1 
Ben Loggins .... Cop #2 
Linn Mullin .... Detective 
rest of cast listed alphabetically 
Lisa Cangelosi (uncredited) 
Frank Crim .... Phil (uncredited) 
Angus G. Wynne III .... Podra(Fool Clipping Hedge) (uncredited) 

Produced by 
Barbara Boyle (executive producer) 
James L. Brooks (executive producer) 
L.M. Kit Carson (co-producer) 
Cynthia Hargrave (producer) 
Michael Lang (III) (associate producer) 
Polly Platt (producer) 
Richard Sakai (executive producer) 
Michael Taylor (I) (executive producer) 
Andrew Wilson (III) (associate producer) 
Ray Zimmerman (co-producer) 

Original music by 
Mark Mothersbaugh 

Cinematography by 
Robert D. Yeoman (as Robert Yeoman) 

Film Editing by 
David Moritz (I) 

Casting 
Liz Keigley 

Production Design by 
David Wasco 

Art Direction 
Jerry Fleming (as Jerry N. Fleming) 

Set Decoration 
Sandy Reynolds-Wasco 

Costume Design by 
Karen Patch 

Makeup Department 
Manny Sarris Jr. .... makeup artist 
Nena Smarz .... hair designer
makeup designer 

Production Management 
Ray Zimmerman .... unit production manager 

Second Unit Director or Assistant Director 
Jim Flowers (I) .... second second assistant director 
Jim Goldthwait .... first assistant director 
Heather Kritzer .... second assistant director 

Art Department 
Sarah Alcorn .... assistant property master (as Sarah Brooks Alcorn) 
James L. Avery Jr. .... assistant set dresser (as James Avery) 
Bill Cancienne .... property master 
McPherson O. Downs .... key set dresser (as McPherson O'Reilly Downs) 
Ross Dryer .... lead man 
Gretchen Goetz .... assistant set decorator 
Austin Gorg .... art department production assistant 
Holly Harton .... art department production assistant 
Eric Henshaw (I) .... assistant set dresser 
Christian Kastner .... assistant set dresser 
Steven King (I) .... art department production assistant 
Roy Metcalf (II) .... construction coordinator 
Robert H. Winn .... lead scenic painter 

Sound Department 
Willy Allen .... foley editor 
David W. Alstadter .... foley mixer 
Robert Appere .... sound re-recording mixer 
Alan Bromberg .... foley editor (as Allan Bromberg) 
Stacy Brownrigg .... production sound mixer 
John Chalfant .... sound effects editor 
Harry Cheney .... dialogue editor (as Harry M. Cheney) 
David M. Cowan .... dialogue editor 
Carlos DeLarios .... sound re-recording mixer 
Ali Derakhshan .... assistant sound editor 
Thom Dunaway .... boom operator 
Jeremy J. Gordon .... supervising sound editor (as Jeremy Gordon) 
Roxanne Jones .... supervising sound editor 
Devin Joseph .... dialogue editor 
Mark Larry .... sound effects editor 
Howard London .... adr mixer (uncredited) 
Stephen Lotwis .... music editor (uncredited) 
Kim Naves .... music editor 
Carmine Rubino .... foley mixer 
John Sisti .... adr editor 
R. Russell Smith .... sound re-recording mixer 
Eddie Sykes .... sound utility 
Rich Tavtigian .... sound effects editor 
Steven Ticknor .... sound effects editor 
Scott A. Tinsley .... foley supervisor (as Scott Tinsley) 

Special Effects 
Margaret Johnson (III) .... special effects supervisor 
Randy E. Moore .... special effects 

Stunts 
Russell Towery .... stunt co-ordinator 

Other crew 
Joe D. Anderson .... transportation captain 
Melissa Anderson (II) .... production assistant 
Stephen Beasley .... second grip (Stephen F. Beasley) 
Juel Bestrop .... casting consultant 
John Boccaccio .... first assistant camera 
Catherine Bush Cain .... costumer 
Danny Carpenter .... transportation coordinator 
Charles C. Chambers .... location manager 
John DeWees .... assistant location manager 
Teresa Duncan .... wardrobe assistant 
Michael Dunson .... dolly grip 
Josh Einsohn .... production assistant 
Curtis Failor .... assistant chief lighting technician 
Sheridan Farrell .... camera loader 
James C. Flores .... assistant production coordinator 
Phill Fulton .... key grip 
James Grayford .... craft service 
Terry Hubbard .... assistant film editor 
Greg Jackson (I) .... production assistant 
Paul Janossy .... second assistant camera 
Melissa Jones (I) .... production secretary 
Maria Kavanaugh .... assistant to Mr. Brooks 
Anthony E. Kountz .... production assistant 
Shauna L. Kroen .... production accountant 
Lisa Matsukawa .... production coordinator 
Todd McCord .... production assistant 
Anthony Miller (III) .... assistant location manager 
Katherine Miller (I) .... assistant to Mr. Caan 
Christopher Morley (III) .... gaffer 
Heather Mosher .... wardrobe supervisor 
Felicia Nalivansky .... assistant to Mr. Sakei 
Deana Newcomb .... still photographer 
John Nuler .... steadicam operator 
Daniel R. Padgett .... first assistant film editor 
Scott Peterson (I) .... script supervisor 
Theresa Repola Mohammed .... negative cutter 
Michael Ross (X) .... assistant to Mr. Anderson 
Holly Sachi .... assistant film editor 
R. Michael Stringer .... dolly grip: second unit 
George L. Tarrant Jr. .... production assistant 
Kelly Wade .... assistant to Mr. Platt 
Ralph Watson (II) .... steadicam operator 
Sandra L. Yeary .... assistant accountant 
Homer Jon Young .... assistant to Ms. Platt 
Isabelle Young .... assistant to Mr. Anderson

me@littlebanana.com